Vize Hlubinné přestrukturace – výcvik, filozofie a životní styl

Autorka: Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

Ráda bych vám představila svou vizi, která mne zcela nečekaně přepadla a donutila změnit mé životní plány. Ještě na jaře 2018 jsem po mnoha letech své úspěšné terapeutické a astrologické praxe chtěla výrazně zredukovat své klienty, stáhnout se do ústraní a psát si v klidu v přírodě beletrii. Nicméně ze zálohy mne přepadla myšlenka na shrnutí mých astropsychologických a terapeutických zkušeností do ucelené teorie, která bude popisovat mé postupy hloubkové terapeutické práce. Uvědomila jsem si, že tento specifický hlubinný způsob práce, který mnoho lidí oslovuje a pomáhá jim na jejich cestě, rozhodně není samozřejmostí. A byla by škoda, kdybych zmizela v lesích i se svými postupy a myšlenkami, jenž lidé vždy oceňovali až natolik, že v mé praxi vytvořili fronty na možnost individuální práce se mnou. Tudíž osud mne nechtěl nechat jen tak jednoduše odejít ze scény, ale minimálně na chvíli mě chtěl u mých teorií a zkušeností ještě přidržet.

A jak tedy vypadá toto přidržení? Tryskovou rychlostí jsem napsala knihu Hlubinná přestrukturace, do níž jsem vtělila extrakt toho nejlepšího z mých zkušeností s duševní prací na sobě. Sice jsem knihu nechtěla vydávat sama, ale i v tom si se mnou osud pohrál a doslova mne dotlačil k tomu, že jsem knihu nakonec během dvou měsíců musela vydat vlastním nákladem. Manžel opustil svou původní práci, aby mi mohl pomáhat, a zároveň se stal jakýmsi pokusným králíkem toho, zda lze principy Hlubinné přestrukturace předávat dál coby terapeutickou metodu práce s klienty. A ukázalo se, že ano. Jeho „léčivé“ schopnosti v kombinaci s postupy Hlubinné přestrukturace zcela předčily naše očekávání. Ano, jde to. Hlubinnou přestrukturaci lze šířit dál jako metodu, do níž lze proniknout a úspěšně ji aplikovat pro pomoc druhým.

Uf, řeklo by se, tak to bychom měli, a teď šupky dupky do lesů k původnímu záměru .… Ne ne, smějí se ale tam nahoře. Vypustila jsi do světa ucelenou teorii o práci na sobě a teď s tím pracuj! Neutíkej!… Ano, pokud chce nějaký člověk opravdu hloubkově rýpat ke kořenům svých potíží, nemá zase tolik možností, jaké terapeutické techniky a jaké terapeuty zvolit. Sama jsem se při své práci na sobě přesvědčila o tom, že existuje mnoho terapeutů, kteří i přes původní deklarace do hloubky nejdou, a pokud se u nich klienti zacyklí, nemají šanci na postup k pravým příčinám svých potíží. Tudíž jak předat své zkušenosti s hloubkovými postupy co nejefektivněji dále, aby někteří lidé nalezli světélko v tmách?

A tak přišla myšlenka na výcvik Hlubinné přestrukturace pro zájemce o terapeutickou práci se svými vlastními klienty.

Proč? Je to nutné, v té záplavě terapeutických kurzů? Další kurz? Vždyť existuje obrovské množství psychoterapeutických výcviků, ať si ti lidé udělají výcvik! Není to jenom nošení dříví do lesa?… Ano, takto jsem také přemýšlela.

A zde jsou moje argumenty: Psychoterapeutické výcviky jsou dlouhé, drahé a z mých vlastních zkušeností ne vždy úplně efektivní. Nehledě na časté limity pro přijímání účastníků v podobě dosaženého vzdělání a následnou problematickou možnost praktikovat psychoterapii pro člověka, který nemá zároveň vystudovanou psychologii na univerzitě. A co dalšího – dogmata a limity v psychoterapii. V každém směru psychoterapie nebo terapie narazíte na něco, co „se nemá“ a navzájem se to mnohdy vylučuje, každý směr vás vede svou vlastní cestičkou, která je pro někoho možná funkční, ale pro jiného nikoliv.

Moje zkušenosti vypovídají o tom, že jsou to mnohdy právě oni „laičtí terapeuti“ z lidu, kteří mají třeba „jenom“ nějaký esoterický kurz, kteří však disponují silnou empatií a pochopením pro duševní děje, a ti potom někdy pomůžou lépe, než vystudovaný psycholog. Tito lidé jsou většinou znevýhodněni tím, že nemohou nastoupit do psychoterapeutického výcviku pro jeho finanční, časové i vzdělanostní limity. Ale jsou to právě oni, kteří mají obrovský pomáhající potenciál a nedostanou se k uceleným systematickým informacím, jak své pomáhající dovednosti bezpečně a profesionálně aplikovat. A to je právě důvod, proč jsem se rozhodla pro otevření výcviku Hlubinné přestrukturace. Ráda budu předávat své poznatky z dvacetileté praxe dál, protože jsem pronikla za ta léta do mnoha zákoutí duševní práce, zažila jsem různé klienty a často i značně divoké situace. Již vím, co při práci na sobě funguje a co méně, jaké všechny postupy je možné zvolit k tomu, aby se klient mohl ponořit do svého nevědomí, odstranit si své žáby na prameni a vynořit se nad hladinu proměněný a blíže sám k sobě.

Proto mne velmi těší, že náš v pořadí první Výcvik Hlubinné přestrukturace začínající v lednu 2020 je v tento moment již v běhu a pro velký zájem uvažujeme o možnosti otevřít od září 2020 druhý běh výcviku. Chci předávat své know-how dál, šířit kruhy na vodě, aby více lidí mohlo chytat souvislosti a nahlížet na svůj život nově.

Děkuji vám za přečtení mé vize až sem. Líbí se vám? Nebo si spíše myslíte, že bych měla odejít do lesů hned a už se s tím šťouráním v sobě a druhých nezatěžovat? 🙂 Ať tak či onak, vím, že bez opravdové „hlubinné přestrukturace“, kterou na sobě dříve nebo později uskutečníme, pod vedením nějakého terapeuta, se neobejdeme. Bez ponoru do své duše, do nevědomí, bez nahlédnutí svých stínů a procítění si nebo vybití svých starých napětí, se nemůžeme posunout dál na své cestě.

Připadám si nyní tedy opět jako na začátku své terapeutické dráhy. Opět jsem na zelené louce jen s podivným bláznivým nápadem, nad nímž mnozí kroutí hlavou a považují jej za blbost nebo za marketingovou bublinu. Tehdy si ale také všichni ťukali na čelo, když jsem řekla, že se chci živit psychologickou astrologií a terapií. A ejhle, vyšlo to a mám zpětné vazby, že jsem za těch dvacet let mnoha lidem pomohla. A teď mi začíná nová etapa, druhá derivace mojí práce a jsem velmi zvědavá, co to přinese, jak to půjde. I vy můžete být součástí! Budujeme komunitu kolem hlubinné práce na sobě, neboť Hlubinná přestrukturace je ve skutečnosti filozofie, životní styl a sebereflexivní způsob myšlení. Každý může být s námi na jedné lodi a přemýšlet více do hloubky. Jsem přesvědčená o tom, že kdyby více lidí uvažovalo způsobem hlubinné přestrukturace, svět by byl mnohem lepším místem k životu. A o to mi jde. Hezké dny. Marie

Pokud se chcete více seznámit s hlavními principy Hlubinné přestrukturace, mrkněte se na knihu zde.

Pokud vás zajímá Výcvik Hlubinné přestrukturace, mrkněte sem.